Skip to content

Erotu tarinallistamalla! Stooripuu -tarinapaja verkossa ke 15.9 klo 9-12

Tänä päivänä samistelu ei kannata. Tarina on erottumisen, markkinoinnin ja myynnin työväline numero yksi. Tarinallistaminen eli yrityksen toiminnan muotoilu koettavaksi tarinaksi auttaa luomaan kokonaisvaltaisia persoonallisia ja koukuttavia asiakaskokemuksia. Tule mukaan verkkokoulutuksena toteutettavaan tarinapajaan ja saat vinkkejä oman yrityksesi tarinalähtöiseen palvelumuotoiluun.
Mustiin pukeutunut nainen pitää käsissään punaista lankaa.

Tunnistatko yrityksesi ydintarinan? Tarinallistaminen eli yrityksen toiminnan muotoilu koettavaksi tarinaksi auttaa luomaan kokonaisvaltaisia persoonallisia ja koukuttavia asiakaskokemuksia. Varsinkin elämys-  ja palvelualoilla toimivat yritykset tarvitsevat tarinallistamista innostavan ja sitouttavan elämyksen tuottamiseen asiakkaille!

Stooripuu -tarinapaja toteutetaan verkkokoulutuksena 15.9. klo 9 – 12. Koulutuksen järjestää Nokian kaupunki ja Nokian Yrittäjät ry. Pajoissa tarinakätilönä ja kouluttajana toimii tarinallistaja Anne Kalliomäki Tarinakone Oy:sta. Anne on tarinallistamisen eli tarinalähtöisen palvelumuotoilun paras asiantuntija Suomessa. Hän on kirjoittanut myös palkitun tietokirjan kehittämästään tarinallistamisen menetelmästä. Tarinakoneen asiakkaina mm. Luonkos, Hullu Poro ja Lumiukkomaailma.

Ilmoittaudu mukaan viimeistään ma 13.9.2021 verkkolomakkeen kautta. Zoom-linkki ja ennakkomateriaali toimitetaan ilmoittautuneille.

Stooripuu-pajan ohjelma ke 15.9.2021 klo 9-12

Klo 9.00 Luento: Johdanto tarinallistamiseen –  mitä se on & mitä hyötyä siitä on?

Klo 9.45 Oma työskentely ohjatusti: Stooripuu – yrityksen omien tarinaelementtien tunnistaminen

Klo 10.30 – 10.45 KAHVITAUKO

Klo 10.45 Yhteinen keskustelu: Stooripuun tarinahedelmät & mikä tarinaelementeistä kiinnostaa asiakastani?

Klo 11.15 Oma työskentely ohjatusti: Tarinaelementistä ydintarinan 1. versioksi?

Klo 11.45 Yhteinen keskustelu: Tarinapiiri ja tarinoiden jakamista

Klo 12.00 Työpaja päättyy

Etsitkö yritykseesi uusia osaajia, harkitsetko työntekijän palkkaamista tai haluatko kehittää henkilöstösi tai omaa osaamistasi? Tule yrittäjien aamukahveille keskiviikkona 11.11. kuulemaan, millaista käytännön apua rekrytointiin, koulutukseen ja yrityksen kehittämiseen on tarjolla Nokialla ja Tampereen seudulla.
22.10.2026
Lähde mukaan Nokian bisneslounaille! Lounashetki on suunnattu yrittäjille, yritysten edustajille, yrittäjähenkisille tai yritystoimintaa suunnitteleville, niin nokialaisille kuin lähikuntienkin toimijoille. Seuraava bisneslounas on Lounas-Kahvila Varjoskassa keskiviikkona 18.11. klo 11.30 alkaen.
16.10.2026
Mitä datakeskusinvestoinnit tarkoittavat alueen yrityksille ja millaisia uusia liiketoimintamahdollisuuksia ne voivat synnyttää? Tervetuloa yrityksille suunnattuun aamutilaisuuteen tiistaina 24.11. Nokian Pancho Villaan kuulemaan datakeskusalan kehityksestä, tulevista investoinneista ja niiden tarjoamista liiketoimintamahdollisuuksista.
13.10.2026
Yritysten sijoitusaamussa saat asiantuntijan näkemykset talouden ja korkomarkkinoiden kehityksestä sekä kuulet, mihin juuri nyt kannattaa kiinnittää huomiota sijoittamisessa. Aamupalan lomassa pääset verkostoitumaan ja kuulemaan myös Nokian Pyryn Mestis-joukkueen ajankohtaiset kuulumiset päävalmentaja Toni Rautakorven kertomana.
7.10.2026