Skip to content

Onniapp helpottaa koulujen ja yritysten yhteistyötä

Oletko kiinnostunut yhteistyöstä Nokian toisen asteen oppilaitosten kanssa? Onnin avulla yhteistyö toteutuu helpommin! #rajatontyöelämä ESR-hankkeen puitteissa valmistunut Onni-sovellus (onniapp.fi) helpottaa yritysten ja oppilaitosten yhteistyön solmimista, ja ensisijaisesti se mahdollistaa molemmille osapuolille yhteistyökumppanin ja oikean yhteyshenkilön yhteystietojen löytämisen. Lisäksi organisaation tietojen ilmoittaminen Onnissa kertoo jo itsessään sen, että yhteistyö kiinnostaa.
Kirkkaan sinisen taivaan alla avautuu kampus-rakennuksen etupuoli.

Yksinkertaisimmillaan Onni-sovellus toimii yrityksen näkökulmasta niin, että yrityksen tarvitsee ainoastaan rekisteröityä käyttäjäksi ja odotella mahdollisia yhteydenottoja kiinnostuneilta Silta-kampuksen opettajilta. Aktiivisemmat yritykset voivat itsekin ottaa yhteyttä Silta-kampukseen.

Onnissa on myös mahdollista ilmoittaa, minkälaisista yhteistyömuodoista yrityksesi on kiinnostunut, kuten vierailuista, kesätöistä, innovointihaasteista, projekteista, TET-paikoista, workshopeista jne. tai vastaavasti Onnissa voi selailla opiskelijoiden tulevia projekteja, joihin haetaan yhteistyöyritystä. Onni nopeuttaa valtavasti yhteistyön solmimista, kun yhteystietoja ei tarvitse etsiä netistä ja miettiä, kuka yrityksessä/koulussa olisi sopiva henkilö kontaktoitavaksi yhteistyön tiimoilta. Nokian lukio on juuri liittynyt Onniin ja aktivoituu sen käytössä.

Kun yhteistyöstä on sovittu esimerkiksi puhelimessa tai sähköpostilla, Onnissa voi perustaa osapuolten välille projektin. Projektiin voi kirjoittaa merkintöjä yhteistyön edetessä ja jokainen osallistuja (yritykset, opettajat ja opiskelijat) voi projektin päätyttyä arvioida sen onnistumista sanallisesti sekä asteikolla 1-5. Sekä käynnissä olevat että päättyneet projektit näkyvät osallistujien profiileissa ja näin ollen jokainen käyttäjä voi tarkastella kiinnostavia projekteja. Yhteistyön tekeminen voi siis toimia yrityksen kannalta myös positiivisena mainoksena!

Onnin käyttäminen on maksutonta eikä se velvoita mihinkään. Rekisteröi yrityksesi mukaan osoitteessa onniapp.fi ja päivitä profiilin tiedot. Etenkin osoitetiedot kannattaa päivittää, että yritys löytyy myös karttahaussa. Rekisteröitymällä Onniin osoitat, että yrityksesi on kiinnostunut yhteistyöstä nuorten kanssa!

Katso Onnin esittelyvideo

Jos sinulla on kysyttävää Onnista, voit ottaa yhteyttä:

Lauri Vehkasalo, p. 044 555 6232, lauri.vehkasalo@edu.nokiankaupunki.fi

Visit Nokian uusi verkkosivusto julkaistaan huhti/toukokuussa 2025, ja jatkossa kaikki sivustolla näkyvät kohteet haetaan suoraan Visit Finlandin DataHubista. Jotta yrityksesi näkyy Visit Nokian verkkosivuilla, tietosi on lisättävä DataHubiin. Mikäli yrityksesi/yhdistyksesi tuotteita ei ole lisätty Datahubiin, ne eivät näy Visit Nokian verkkosivuilla jatkossa lainkaan. Lisää tuotteesi 15.4.2025 mennessä!
27.3.2025
Bisneslounas on suunnattu yrittäjille, yritysten edustajille, yrittäjähenkisille tai yritystoimintaa suunnitteleville, niin nokialaisille kuin lähipaikkakuntien edustajille. Ideana on vaihtaa ideoita ja kuulumisia niin tuttujen kuin tuntemattomien kanssa. Bisnesasioista tai niiden vierestä. Seuraava bisneslounas on torstaina 10.4. klo 12 Food & Cafe Fridassa.
21.3.2025
Onko sinulla ravintola- tai kahvilatoimintaa Nokialla? Nyt on aika ilmoittautua kesän 2025 Taste of Nokia -ravintolafestivaaliin! Kyse on ruoka- ja juomatapahtumasta, joka tarjoaa paikallisille ravintoloille ja kahviloille mahdollisuuden markkinoida omia erikoisuuksiaan asiakkaille pienten maisteluannoksien muodossa. Tapahtuma järjestetään kolmepäiväisenä pe 27.6. - su 29.6.2025.
14.3.2025
Nokian Kulttuuritori on avoin verkosto kaikille taide- ja kulttuuritoimijoille, niin yhdistysten, yritysten kuin yhteisöjen edustajille. Toimijoille tapaamiset tarjoavat mahdollisuuden verkostoitua, oppia ja inspiroitua yhdessä. Seuraavassa tapaamisessa Villa Silvassa kuullaan erilaisista luovan alan rahoitusmahdollisuuksista ja verkostoidutaan.
7.3.2025